تعمیر انواع ماشین ظرفشویی: کلینیکی برای ظرفشویی های شما!

خانمها و تعمیرکاران باید سپاسگذار جوزفین گریس کاکرن باشند. طبعا تصور ماشین ظرفشویی بدون این خانم محال است.

خانم کاکرنِ آمریکایی خودش هیچوقت ظرفهایش را نمیشست؛ چون به خانواده پولداری تعلق داشت که برای اینکار خدمتکارانی استخدام کرده بود. اما اختراع کردن در خون این خانم بود. پدربزرگ مادری وی رابرت فولتون، اولین کشتی بخار دنیا را اختراع کرده بود. پدر وی نیز مهندس عمران بود. البته انگیزه وی کمی خودخواهانه بود.

خانم کاکرن به ظرفهای چینیاش علاقه زیادی داشت و هر بار که خدمتکاران، پس از مهمانیهای همیشگی خانواده، آنها را میشستند با یک منظره فاجعهبار روبرو میشد که اعصابش را به هم میریخت: چینیهای لب پر شده! همین پیشامد باعث شد که ماشین ظرفشویی متولد شود. ساختار اختراع خانم کاکرن، پایه همه ماشینهایی شد که بعد از وی به بازار سرازیر شدند.

جوزف کاکران مخترع ماشین ظرفشویی

تعمیر ماشین ظرفشویی

تا زمانی که ما در این جهان سه بعدی زندگی میکنیم همه ماشینهای ما از جمله ماشین ظرفشویی به تعمیر نیاز خواهند داشت. اما واقعیت این است که ماشین های ظرفشویی متفاوتی داریم، تعمیر انواع ماشین ظرفشویی هم بسته به نوع آنها متفاوت است. میدانیم که ماشین ها روز به روز ظریف تر و پیچیده تر میشوند و همین کار نیز، تعمیر ظرفشویی را روز به روز تخصصی تر میکند. اما عموما همه ماشین های ظرفشویی از ساختار یکسانی برخوردار هستند. اگر بخواهیم این قطعات را که در تعمیر ماشین ظرفشویی، به کرات با آنها برخورد خواهید کرد بشماریم باید به فهرست زیر اشاره کنیم:

فرم درخواست تعمیر

نام و نام خانوادگی
زمینه لازم است!
زمینه لازم است!
موبایل *
زمینه لازم است!
زمینه لازم است!
تماس با آنی سرویس

موتور شستشو و دلایل خرابی

موتور ماشین ظرفشویی

موتور شستشوی ظرفشویی: این قطعه را در دستگاه ظرفشویی باید یک قطعه مادر نامید. وظیفه موتور شستشو، تامین آب برای شستن ظرفهای کثیف است. اگر این قطعه مهم آسیب ببیند، یک اتفاق خیلی بد می افتد: دیگر شستشویی در کار نیست و ظرفها همچنان کثیف میمانند. علت این کثیف ماندن ظرفها در این است که آب به بازوهای ماشین و آبپاشهای آن نمیرسد.

فرقی نمیکند که مارک ظرفشویی شما چه چیزی باشد، وقتی از آن وزوزی شنیده شود یا دستگاه صدای جیغ مانندی بدهد، قطعا موتور شستشو، به تعمیر نیاز دارد. از آنجا که امروزه ماشینهای ظرفشویی، به مانیتور یا دستگاه نمایشگر دیجیتال مجهز شدهاند، بسته به نوع و مارک خود، نشانه خاصی برای این خرابی دارند. مثلا در  ماشین ظرفشویی زیمنس Siemens، کدهای خطای E01, E02, E03, E04 , E05 همگی به یک آسیب سختافزاری اشاره میکنند.

در ماشین ظرفشویی بوش Bosch این خطا معمولا با کد E20  نشان داده میشود. در دستگاه دیگری مانند ماشین ظرفشویی ال جی LG این کد با نماد nE نشان داده میشود. همانطور که میبینید هر دستگاهی، زبان نمادین مخصوص به خود را دارد. در سامسونگ، اختلال در کار پمپ را با نماد C3 نمایش میدهند.

هیدروستات را جدی بگیرید!

دومین قطعهای که در تعمیر انواع ماشین ظرفشویی به آن توجه میشود، هیدروستات است. این قطعه مهم با مقیاسها و اندازه ها سروکار دارد و نمیگذارد آب از حدی معینی بیشتر شود. البته این قطعه در واقع، یک قطعه واحد نیست و قطعهای دوقلو است.

این دو قطعه همسان یا همان دوقلوها، در سه وضعیت فعالند. اول، زمانی که آب در دیگ ماشین ظرفشویی شما ته کشیده باشد. دوم، زمانی که دیگ شما نه خالی است و نه پر شده است؛ یعنی در حال پر شدن است و سوم، زمانی که دیگ شما از آب، لبالب شده است. زمانی که دیگ، پر شود، هیدروستات از سرریز شدن آن جلوگیری میکند. کار نکردن هیدروستات همیشه به این معنی نیست که قطعه نیاز به تعویض دارد.

گاهی شل شدن پیچها علت خرابی است و گاهی نیز پلاتین به درستی کار نمیکند. در مواردی نیز مشکل به شیلنگ ورودی مربوط میشود. با تعویض این قطعات، مشکل هیدروستات نیز برطرف میشود.

اهمیت هیدروستات

شیری که آبها را کنترل میکند!

شیر برقی ماشین ظرفشویی

شیر برقی شیلنگدار قطعه دیگری است که در تعمیر ماشین ظرفشویی به آن میپردازیم. وظیفه این شیر، کنترل آبی است که به درون مخزن دستگاه میریزد. شیر برقی، این قدرت کنترلی را مدیون هیدروستات است. در واقع شیر برقی را باید بخشی از سامانه هیدروستات و روند تنظیم آب ورودی دستگاه ظرفشویی به شمار آوریم. شیر برقی شیلنگدار از چندین قطعه ریزتر ساخته میشود. این قطعات عبارتند از: بدنه شیر برقی، خروجی آب، ممبران، هسته فلزی سیار، لاستیک سر هسته، لاستیک فشار شکن، سیم پیچ مقاومت و یک صافی برای آب ورودی.

سنسور ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از قطعات اصلی ماشین ظرفشویی، سنسور است. سنسورها، دماسنجهای هوشمند ماشین ظرفشوییاند. این قطعه حساس دمای آب را میسنجد بعد آن را به برد الکتریکی دستگاه اطلاع میدهد. بسته به اینکه آب، سر یا گرم باشد، برد، رفتار المنت را تنظیم میکند.

سنسور ماشین ظرفشویی

خطای المنت کف

المنت کف: یکی دیگر از دستگاههای مهم که در ماشین ظرفشویی، المنت است. المنت بنا به دستوری که از برد دریافت میکند، آبی که به موتورهای شستشو میریزد را به دمای دلخواه میرساند. خطای E12 در ماشین ظرفشویی زیمنس Siemens به معنای اختلالی در المنت دستگاه است.

ترموستات و هیتر لوله های در تعمیر ماشین ظرفشویی

اما المنت این کار را مستقیما انجام نمیدهد؛ بلکه از هیتر لولهای و ترموستات کمک میگیرد. هیتر لولهای و ترموستات، وظیفه راهاندازی المنت را به گردن میگیرند. دستورهای برد، با کمک ترموستات، و میانجیگری هیتر لولهای برای المنت اجرا پذیر میشوند. در ماشین ظرفشویی ال جی LG خطای HE خبر از مشکلی در هیتر دستگاه میدهد. در ماشین ظرفشویی سامسونگ هم این ایراد با HE نشان داده میشود.

هیتر لوله ماشین ظرفشویی

تایمر

تایمر ماشین ظرفشویی

گر چه همه این کارها را قطعات ماشین ظرفشویی با هم و خودکار انجام میدهند به یک زمان سنج نیاز دارند که یک بازه زمانی را برای آنها تعریف کند. به این زمان سنج، در زبان متخصصانی که کار تعمیر انواع ماشین ظرفشویی را انجام میدهند، تایمر گفته میشود. تایمر، دکمه شروع روند دومینو وار شستشوی ظرفهای کثیف است. همه چیز به این تایمر بستگی دارد. به عبارتی دیگر، انسان، دکمه شروع را میزند. امروزه این تایمرها، دیجیتال و لمسی شدهاند.

کیت تنظیم کننده قفسه

همه این قطعاتی که بررسی کردیم به سازوکار پنهان تعمیر ظرفشویی تعلق دارند. یک سازوکار آشکار هم در میان است. مثلا قفسهای که همه ظرفهای کثیف در آن چیده میشوند. اما این قفسه فقط مکانی برای چیدن ظرفها نیست بلکه یک منظومه دقیق است که از قطعات مهم و حساسی ساخته شده است.

یکی از این قطعات، ارتفاع قفسه را برای شما و بنا به سلیقه شما بالا و پایین می آورد. به این قطعه کیت تنظیم کننده قفسه میگویند. شما همه ظرفهای خود را پس از تنظیم ارتفاع در قفسه، مانند وقتی که کتابها را در قفسه کتابخانه میچینید، قرار میدهید. اما میدانیم که دستگاه ظرفشویی در هنگام شستن، ظرفها را جابجا میکند.

اگر ظرفهای چینی ما مثل ظرفهای خانم کاکرن، لپ پر شوند چه کنیم؟ نگران نباشید! برای اینکار هم قطعهای در نظر گرفته شده است.

قطعات ماشین ظرفشویی

غلطک قفسه ظروف و محورها

غلطک ماشی ظرفشویی

در تعمیر انواع ماشین ظرفشویی به این قطعه توجه زیادی میشود. یکی از مشکلاتی که در تعمیر ماشین ظرفشویی پیش میآید، آسیبی است که به غلطک قفسه ظروف و محورها میرسد. کار این قطعه این است که مثل اسفنج به ظرفها میچسبد تا از صدمه دیدن ظرفهای شما جلوگیری کند.

مخزن مایع در تعمیر انواع ماشین ظرفشویی

مخزن مایع چه کاری انجام میدهد؟ مخزن مایع در واقع، یک قطعه دو بخشی است که دو قسمت برای پودر ظرفشویی و مایع جلا دهنده در آن تعبیه شده است. ( در ماشین ظرفشویی جنرال الکتریک Generalelectric وقتی مخزن مشکل پیدا کند، خطای C8 را بر صفحه نمایشگر نشان میدهد.)، به هر حال وقتی این دو مخلوط میشوند و با فشار آب، ظرفها را تمیز میکنند با خود مواد باقیمانده غذایی را نیز حمل خواهند کرد. اگر به همین شکل یعنی به همراه محموله خرده ریزه های غذا، به درون پمپ بروند، آن را از کار میاندازند. پس به یک واسطه نیاز دارند. اسم این واسطه فیلتر است.

مایع ماشی ظرفشویی

صافی ها در ماشین ظرفشویی

فیلتر ماشین ظرشویی

فیلتر یا صافی، مثل گمرک است. همه محموله ها باید در آنجا متوقف شده و بازرسی شوند. فقط کالاهای خالص حق دارند از درگاه گمرک رد شوند. در اینجا هم صافی یا فیلتر، مواد غذایی یعنی کالاهای ناخالص را توقیف میکند و فقط به آب تصفیه شده اجازه رد شدن میدهد. در ماشین ظرفشویی معمولا دو نوع صافی تعبیه میشود: صافی کف و صافی لوله های. در  ماشین ظرفشویی زیمنس Siemens مسدود یا آلوده شدن صافی با ارور E22 نشان داده میشود. در ماشین ظرفشویی Bosch نیز این مشکل با همین نماد نشان داده میشود. در دستگاه ال جی وقتی آب از فیلتر عبور نکند، این ارور با نماد IE نشان داده میشود.

دستگیره ماشین ظرفشویی

امروزه دیگر ماشین ظرفشویی، به دستگیره هایی مجهز شده است که کار روشن و خاموش کردن را هم به عهده دارند. باز کردن به معنای خاموش کردن و بستن به معنای راهاندازی است. در  ماشین ظرفشویی زیمنس Siemens وقتی درب مشکلی پیدا کند، ارور E06 را نشان میدهد.

تعمیر لوازم برقی خود را به ما بسپارید!

مجموعه آنی سرویس سنتر سنتر در جهت رفع هرگونه خرابی و مشکل دستگاه شما در کوتاه ترین زمان آماده ی خدمت رسانی و تعمیر لوازم برقی شما هستند. شما میتوانید از طریق تماس تلفنی و یا تکمیل فرم ، درخواست خود را ثبت نمایید.

نتیجه گیری

شاید خیلی از ما به گوگل به چشم یک علامه دهر نگاه میکنیم و برای تعمیر انواع ماشین ظرفشویی هم به آن مراجعه میکنیم. درست است که خیلی از ایرادات سادهاند و میتوانند در خانه و با یک راهنمایی ساده برطرف شوند؛ اما فراموش نکنیم که ماشین ظرفشویی یک دستگاه بسیار ظریف و گرانقیمت است. خصوصا در وضعیت فعلی! پس هر زمان که دستگاه شما مشکلی پیدا کرد، حتما به متخصصان کارکشته مراجعه کنید. تعمیر ظرفشویی، امروزه با توجه به تنوع دستگاه ها تخصصیتر شده است. کافی است به برندهایی مانند سامسونگ، ال جی، بوش، موریس، مجیک، الگانس، میدیا، بکو، پاکشوما و غیره فکر کنید. هر اشتباهی به معنای، ناپدید شدن پس انداز شما خواهد بود. پس تخصص را جدی بگیریم.

خدمات آنی سرویس